Selçuk Ural'dan Tepki Çeken Sözler: Kültürsüz' Ve 'kıro'

323

03 Ekim 2021
Magazin

Şarkıcı Selçuk Ural'ın, arabesk müziğin usta isimleri Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses'in sevenlerini 'kültürsüz' ve 'kıro' olarak nitelendirmesi sosyal medyada çok konuşuldu.

Bir dönemin ünlü sanatçılarından Selçuk Ural, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'e verdiği röportajda, Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses hayranlarıyla ilgili tepki çeken ifadeler kullandı.

Önüne gelenin şarkıcı olduğunu söylediniz. Peki, tip olsa ses olmasa kurtarıyor mu?

"O da kurtarmaz. Onu kurtaran şöyle örnekler var mesela; Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses. Onlar da Türkiye’nin kıro grubunu kapsıyor. Çünkü kendini jiletleyen adam, normal adam değildir. Onların konserine gittiğin zaman bir tane normal insan göremezsin. Çünkü ülkemizin yüzde 90’ı kültürsüz ve kıro. Kadın cinayetlerini görüyoruz..."

"Ajda Pekkan’ın, Cem Karaca’nın, Barış Manço’nun konserinde kimse kendini jiletlemiyordu ama onların konserlerinde niye jiletliyor? Çünkü o şarkılardaki sözler, onlara hitap ediyor."

‘Kıro’ derken ne demek istiyorsunuz?

"Kültürsüz, kendiyle barışık olmayan, hiçbir hayat eğitimi almayan insanlar. Aslında onların da suçu yok. Ailelerinden öyle görmüşler..."

"Neden bu kadar mahalle kavgası var? Trafik kavgalarında, kadın cinayetlerinde, çocuk tacizlerinde bir numarayız. Neden? Çünkü bizim zamanımızda nüfusun yüzde 90’ı okumuştu ama şimdi tam tersi."

Okur-yazar oranı arttı ama.

"Yalnız okul değil. Aile terbiyesi çok önemli. Bunların hepsi çocukluktan geliyor. Mutsuz büyümüşsen böyle oluyor. Tahsilli kıro da çok. Bir laf var ya; okumak cehaleti alırmış ama eşeklik baki kalırmış."

 

 

 

Paylaş

Kaynaklar