Avusturya'yı Tercih Eden Barcelonalı Yusuf Demir'in, Türk Milli Takımı'nı Seçme İhtimali Doğdu

990

15 Temmuz 2021
Spor

2003 doğumlu Yusuf Demir'in milli takım tercihi merakla bekleniyordu. U15 seviyesinden bu yana Avusturya forması giyen Yusuf geçtiğimiz Mart ayında A Milli Takım düzeyinde de tercihini Avusturya yana kullandı. Fakat Barcelona'nın yeni transferi için A Milli Takımımız'ın bir ihtimali daha olduğu ortaya çıktı.

Barcelona'nın yeni transferi Yusuf Demir'in Türkiye A Milli Takımı forması giyebileceği ortaya çıktı. Katalan ekibinin satın alma opsiyonuyla kiraladığı 18 yaşındaki genç yetenek Avusturya A Milli Takımı ile resmi maça çıktı.

Dünya Kupası elemelerinde Faroe Adaları karşısında forma giyen Yusuf, eskiden olsa artık Türkiye A Milli Takımı tercihinde bulunmayacaktı.

Ancak FIFA'nın konuyla ilgili yaptığı talimat değişikliği, oyuncunun hala milli takım tercihini değiştirebilmesinin yolunu açtı.

On numara pozisyonunda oynayan Türk asıllı Avusturyalı futbolcu şu ana kadar Avusturya A Milli Takımı'nda sadece bir maçta görev aldı.

Önceki kurala göre, iki ülke için oynama uygunluğu bulunan futbolcu bunlardan biriyle resmi maça çıktığında bir daha bu takımı değiştiremiyordu

Ancak artık bir futbolcu daha önce başka bir a milli takımın formasını giymiş olsa bile, belli şartları karşılıyorsa başka bir ülkeye geçebiliyor.

Bunun için oyuncunun, ilk a milli takımında en fazla üç resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor. Yusuf Demir bu kriteri karşılıyor.

Yani A Milli Takım tekrar harekete geçer ve yıldız futbolcuyu ikna ederse Yusuf Demir, Türkiye forması giyebilir.

Geçtiğimiz Mart ayında Yusuf'un Avusturya'yu tercih etmesi büyük olay olmuş, Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, Yusuf için sert bir açıklamada bulunmuştu.

Kafkas, Yusuf Demir'in Avusturya Milli Takımı'nı seçmesi ve menajerinin 'Türkiye bizi aramadı' iddialarıyla ilgili soruyu o dönem şöyle yanıtlamıştı;"Tamamen yalan söylüyor. Ağır şeyler söylerim ama yakışık almaz. Güngör Şahinkaya hocamız Avusturya'ya gitti, konuştu. Tercihlerini Avusturya'dan yana yaptı, bunda bir beis yok. Alt yaş gruplarında biz çocukla ilgilendik. Hata da yapmış olabiliriz, kabul ederiz. Gidildi konuşuldu. Menajerinin yapmaya çalıştığı şey doğru değil." demişti.

(Skorer)

Paylaş

Kaynaklar