Brezilya-Arjantin Maçında Tarihi Skandal! Sağlık Bakanlığı Yetkilileri Futbolcuları Sınır Dışı Etmek İçin Sahaya Girince Maç Askıya Alındı

722

06 Eylül 2021
Spor

Brezilya ile Arjantin arasında oynanan maçta futbol sahalarında benzeri görülmemiş olaylar yaşandı. Brezilya Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililer maçın oynandığı sırada sahaya girerek Arjantinli 4 futbolcuyu sınır dışı etmek istedi.

Brezilya Ulusal Sağlık Kurulu yetkilileri, İngiltere'den gelen Arjantinli oyuncular Emiliano Martinez, Lo Celso, Romero ve Buendia'yı sınır dışı etme işlemini yapmak için sahaya girdi, Arjantin tarafı karşı çıktı ve soyunma odasına gitti. Ulusal sağlık kurulu yetkilileri, karşılaşma öncesinde de "sağlık protokollerini ihlal eden" bu oyuncuların oynamamasını istemiş ancak CONMEBOL'ün izniyle oyuncular sahaya çıkmıştı.

Yaşananların ardından Arjantin Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada maçın askıya alındığını duyuruldu.

Arjantin'in soyunma odasına gitmesinin ardından kaptan Lionel Messi sahaya döndü ve Brezilyalı oyuncularla görüştü. Arjantinli yıldız, "3 gün önce geldiğimizde bizi gönderebilirlerdi. Maçın başlamasını niye bekliyorlar ki. Bu büyük bir rezalet, burası sirk. Dünya bizi izliyor ve şu yaşananlara bakın. Neden maçtan önce otele gelip bizimle konuşmadılar? Bu şartlarda oynamamız çok zor" ifadelerini kullanırken, teknik direktör Scaloni de "Brezilya'ya 3 gün önce geldik, otele neden gelmediler?" diyerek sitem etti.

Brezilyalı yetkililerin 4 oyuncuyu sınır dışı etmek için ısrarlı olması üzerine Arjantinli oyuncular arkadaşlarının arkasında durdu. Arjantinli futbolcular, "4 arkadaşımız yoksa biz de yokuz" diyerek sahaya çıkmak istemediğini kaydetti.

Brezilya Sağlık Kurulu CEO'su Antonio Barra Torres konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "4 oyuncunun sınır dışı için karantinaya alınması gerekiyordu ama bunu uygulamadılar. Stada gittiler, sahaya girdiler, bu tam bir itaatsizlik" ifadelerini kullandı.

Güney Amerika Futbol Federasyonu (CONMEBOL), Brezilya-Arjantin maçının askıya alındığını ve maç raporunun FIFA Disiplin Komitesi'ne iletileceğini açıkladı.

Paylaş

Kaynaklar