G.saray'ın Yunanistan'a Girişine İzin Vermeyen Hardalias'ın, F.bahçe Yüzünden Bu Kararı Aldığı İddia Edildi

717

15 Temmuz 2021
Spor

Olympiakos ile hazırlık maçı oynamak üzere pazartesi akşamı Atina'ya gelen Galatasaray kafilesinin, yeniden test yapmadan Yunanistan'a alınmaması emrini veren Bakan Nikos Hardalias, başka bir Türk-Yunan maçı nedeniyle, yaklaşık 1 haftadır gündemde.

Hardalias'ın, Galatasaray kafilesinin Yunanistan'a girmemesi emrini vermesinde, geçen hafta Atina'da büyük gürültü kopmasına yol açan 22 Ekim 2020'deki Panathinaikos-Fenerbahçe maçı ile ilgili ortaya atılan bazı iddiaların da etkisi olup olmadığı merak konusu.

Geçen hafta çarşamba gününe dönelim. Muhalefet yanlısı Efsyn gazetesi, 7 Temmuz'da manşetten duyurduğu haberde, Hardalias'ın, 21 Ekim 2020'de, Atina'da Panathinakios ile oynayacakları EuroLeague maçı Elefterios Venizelos Havaalanı'na gelen Fenerbahçe kafilesinde, 4 kişinin yüksek ateşli çıkmalarına rağmen "Geçsinler" emri verdiğini iddia etti. Gazete bu iddiasını, havaalanında görevli sivil savunma memuru ile ve amirinin, Pakistan numaralı cep telefonlarından yaptıkları mesajlaşmaya dayandırdı.

Efsyn'e göre 21 Ekim 2020'de, Atina Havaalanı'nda görevli memur ile amiri arasındaki diyalog şöyle:

-Memur: Fenerbahçe Takımı kafilesinde dört kişinin ateşi yüksek.

-Amir: Takımın geçmesine izin verin.

-Memur: Emin misiniz?

-Amir: Emir Hardalias'dan. Geçsinler

Gazete haberinde ayrıca "Panathinakos o maçı 82-68 kazandı. Ancak, 5 gün sonra, takımda 2 oyuncunun Covid testleri pozitif cıktı" diye yazdı. Yunan televizyonları ve haber sitelerinde geniş yer alan bu iddia üzerine, ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA); Hardalias'ın, böyle bir emir verip vermediğinin araştırılması için savcılığın soruşturma başlatmasını istedi.

SYRiZA, Başbakan Miçotakis'e, Hardalias'ı görevden alması çağrısında bulundu.

Hardalias ise "Ne ben ne de bakanlıktaki yetkililer, F.Bahçe kafilesindeki 4 kişinin yüksek ateşi olduklarına dair bir bilgi aldık. FIBA ve Euroleague'in ilgili sağlık protokolleri çerçevesinde, gerekli tüm kontroller yapıldı. Haber yalan" diyerek, mahkemeye başvuracağını açıkladı.

Yunanistan'da ana muhalefetteki SYRİZA partisi dün akşam yeni bir açıklama yaparak,Hardalias'in Galatasaray kafilesinin Yunanistan'a girmesine izin vermemesi kararı ile Efsyn gazetesinin iddiası arasında bağlantı kurdu. SYRİZA'nın açıklamasında "Hardalias'ın, Fenerebahçe kafilesi ile ilgili ifşaatı unutturmak için, sahte kabadayılık taslayıp, Galatarasay kafilesi ile ilgili olaydan yararlanmaya teşşebüs ettiğine inanmak istemiyoruz" denildi.

Yunan medyası, Galatasaray kafilesine Atina Havaalanı'nda reva görülen kötü muameleye hiç değinmeden "Tahrikçi Galatasaray" ve "Türkler test yapmayı kabul etmeyince, Yunanistan'a girmelerine izin verilmedi" şeklinde başlıklar kullandı.

Paylaş

Kaynaklar