Yunanistan'ın Çirkin Tavrı Testle De Kalmadı! Galatasaraylıları Deport Etmeye Kalkmışlar

968

14 Temmuz 2021
Spor

Olympiakos'la oynanacak hazırlık maçı için Yunanistan'a giden Galatasaray kafilesi, skandal bir tavırla karşı karşıya kaldı. Sarı-kırmızılı takımın dün yaptırdığı koronavirüs testini geçerli saymayan Yunan yetkililer, tüm kafileye test yapmak istedi. Uygulamayı kabul etmeyen Fatih Terim, takımla birlikte geri dönme kararı aldı. Olayların ardından İstanbul'a dönen Galatasaray'da Fatih Terim ayağının tozuyla açıklamalarda bulundu.

Fatih Terim'in açıklamalarından satır başları:

"Takdir edersiniz ki Galatasaray uluslararası kuralları çok iyi bilen bir kulüptür. Dünyadaki tüm maçlarda bu tecrübeyi en çok edinen kulüplerin başındadır. 24 saat önceden zaten test olduk. Hepimiz oraya tüm testlerin belgeleri ile gittik. İndiğimizde hızlı bir testin olacağını söylediler. İki ülke arasında son zamanda yapılan anlaşmada karşılıklı testlerin kabulü anlaşmazlık var. Bizden hızlı test istendi. Nedenini sorduysak da son 2 gündür bunu uyguladıklarını söylediler. Bunun rastgele olmasına ben de dahil oldum. Burundan test olduk. Ellerimizde PCR testinin de fotoğrafını çekiyorlar, diğer kısmının da ihtiyacı olmadığını söylediler.

Bazı memurlar hayır olmaz dedi, takımın yarısı neredeyse çıktı. Malzemeler, malzemeciler herkes çıktı, ülkeye giriş damgalarını alıp dışarı çıktılar. Onlar herkesi çağırdılar, biz teste girmeden çıkan var dedik. Herkesi çağırın herkes test olacak dedikten sonra, içeri girip otobüse binenler de dışarı çıktı. Buradan sonra da bizim yapacağımız tek şey geri dönmekti."

Dostluk maçlarında dostça davranılır, bu dostça bir tavır değildi. Dönme kararımız daha doğrudur dedik ve bu kararı aldık. Anında sayın Cumhurbaşkanımız da dahil olmak üzere Dışişleri, Spor Bakanlarımız, Büyükelçimiz, Başkonsolosumuz bizatihi orada bulunmak kaydı ile kimse ilgisini eksik etmedi. İnsan orada büyüklerimizin desteğini görünce mutlu hissediyor

Orada beklerken futbolcularımız hem sıkıldılar, hem yoruldular, hem de acıktılar. Bizim pasaportlarımızı istediler. Durumu deport edeceklerini söylediler, biz de vermeyeceğimizi söyledik ısrarla. Kaptanlarımız, hosteslerimiz hazır vaziyette beklediler. Onlara da kalkış izni vermediler. Önce vermediler ama sonra su verdiler, orada sorun yok.

Olympiakoslu yetkililer de yardımcı olmaya çalıştı ama sonuçta olmadı. Orada kalmamak en doğru olanıydı. Marinakis de aradı, Olympiakos kulübünün sahibi. O da duygularımızı paylaştı. Gerek biz, gerekse Türkiye'deki her türlü kulüp bize misafir gelenleri havalimanından nasıl ilgi alaka gösterdiğimizi gayet iyi biliyor. Biz hakikaten başka türli davranıyoruz herkese. Bu Galatasaray'a değil nereye yapılan bir davranış olduğu çok açık. Bu çok bir davranış şekli değil, ne tarz ne tavır ne hareket tarzı hiç hoş değildi. Biz buna boyun eğecek ne insanlarız, ne de kulübüz. Gerekeni yapıp geri döndük

Yarın olsa yarın da aynısını yaparız. Kurallara uymak, en önemli görev. Biz de hangi kural varsa ona uyarak gittik. Ben oldum diyorum, ne dendiyse yaptık. Kimseyi de kontrol etmeden sınırdan geçiriyorsunuz. Tam bir komedi. Herkes yaptığı ayıbı biliyor.

İstanbul'da bir hazırlık maçı almak için uğraşıyoruz. Onun yerine başka maç almaya çalışıyoruz. Alamazsak ne olur, biz normal hazırlıklarımızı yapıyoruz. Burada bu maçı telafi ederiz. Bizim her sene Yunanistan'a gidişimiz oluyor. Yine de gideriz, sorun yok. Kimse bize bu tavırla davranamaz. Dolayısı ile başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlarımıza, bizi orada koruyan kollayan herkese teşekkür ederiz"

Arda Turan da havalimanında açıklamalarda bulunurken, "PCR testlerini yapmamıza, hepimizin negatif olmamıza rağmen maalesef ki insan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık. Yarımızdan fazlamız otobüse gitmişti. Anlaşılmayan bir şekilde otobüsten geriye çağırıldık. Yunan yetkililere her türlü yardımcı olmaya çalıştık ama maalesef tavırları zorlayıcı ve saygısızcaydı" dedi.

Deport yolcu bir ülkede suç işleyen kişiye denilmektedir. Yani herhangi bir ülkede suç işlemiş kişi kendi ülkesine gönderilirken deport yolcu olarak tanımlanıyor. Deport olmak demek bir kişinin kendi vatandaşı olmadığı herhangi bir ülkede suç işlemesi demektir.

Paylaş

Kaynaklar